Szaleństwo, spełnianie marzeń i wielka przygoda. Podróże i życie codzienne na egzotycznej emigracji w Katarze.

Praca i nie tylko

czwartek, 12 lipca 2012

Właśnie ogłoszono wyniki najważniejszego na świecie rankingu linii lotniczych, czyli Skytrax, w którym Qatar Airways drugi rok z rzędu zajęły pierwsze miejsce. Wspiąć się na sam szczyt to jedno, lecz utrzymanie się na nim to dopiero osiągniecie, zarówno niezwykle, jak i mało prawdopodobne!

Tym samym niemożliwe stało się możliwe. Z dumą donoszę, że moja przepowiednia sprzed roku o tym, że w kolejnych latach może być tylko gorzej, nie sprawdziła się.

Gratulacje dla wszystkich załóg, bo ich największa w tym zasługa!

A tak przy okazji, czy już chwalilem się, że w Qatar Airways mamy od kilku miesiecy pierwszą polską szefową pokładu? ;)

Qatar Airways Girl 2012

czwartek, 23 czerwca 2011

Upragniony przez wielu tytuł Linii Lotniczej Roku 2011 został przyznany … Qatar Airways. Wyniki tegorocznej edycji plebiscytu organizowanego przez niezależną organizację Skytrax ogłoszono wczoraj na uroczystej ceremonii w ramach Salonu Lotniczego Le Bourget w Paryżu.

Qatar Airways - Airline of the Year 2011 (Boeing 777 Economy Class)

Katarskie Linie Lotnicze zostały również wyróżnione jako najlepsza linia lotnicza na Bliskim Wschodzie, a Premium Terminal w Doha uznano za najlepszy tego typu obiekt na świecie.

Nie ma co ukrywać – duma nas rozpiera. To wielki dzień dla Kataru, a zwłaszcza dla nas – tysięcy pracowników QR. Konsekwentnie, rok po roku, wyniki w tym corocznym plebiscycie były dla Qatar Airways coraz lepsze (o czym nieraz tu już pisałem). Tym razem z miejsca trzeciego osiągniętego w 2010 wskoczyliśmy od razu na pierwsze. A to oznacza, że w przyszłości - jak uczy doświadczenie - może być tylko gorzej.

Warto wspomnieć, że na drugim miejscu znalazły się w tym roku Singapore Airlines, a pierwszą trójkę zamykają Asiana Airlines – zdobywca tytułu Linii lotniczej Roku 2010.

Aktualna pierwsza dziesiątka najlepszych linii lotniczych na świecie w oczach pasażerów wygląda następująco:

1  Qatar Airways

2  Singapore Airlines

3  Asiana Airlines

4  Cathay Pacific Airways

5  Thai Airways International

6  Etihad Airways

7  Air New Zealand

8  Qantas Airways

9  Turkish Airlines

10 Emirates

 

Może warto wziąć pod uwagę powyższą listę przy planowaniu przyszłych podróży?

Tak na marginesie - jeśli kogoś dziwi "niska" pozycja Emirates w rankingu to śpieszę wyjaśnić, że klasa ekonomiczna tej linii na lotach długodystansowych szczyci się tylko trzema gwiazdkami, podczas gdy Qatar Airways dostały gwiazdek pięć. Jest jeszcze sprawiedliwość na tym świecie!

Qatar Airways - Airline of the Year 2011 (Boeing 777)

Qatar Airways - Airline of the Year 2011 (Boeing 777 Business Class)

poniedziałek, 16 sierpnia 2010

Załogi linii lotniczych z całego świata nieoficjalnie kategoryzują pasażerów, to oczywiste. Choć bazuje to na stereotypach, to trzeba przyznać, że w każdym stereotypie jest ziarnko prawdy. Takie szufladkowanie może być krzywdzące dla niektórych, ale uważam, że nie jest to jeszcze wystarczający powód, aby się obrażać – zdecydowanie lepiej się z tego pośmiać.

O pasażerach hinduskich (o innych nacjach zresztą też!) można by doktoraty pisać - najlepiej spytać o to załogi linii bliskowschodnich. Przykłady nietypowych sytuacji można mnożyć. Nieuprzejmość to podstawa. Sister sister, water! Albo: One, whisky, give! A co ma zrobić biedna stewardessa, która na zapytanie: Coffee or tea?, otrzymuje odpowiedź: Yes!? - oczywiście, że zmieszać oba napoje w jednym kubku! Nawet, jeśli nie o to pacjentowi chodziło, to raczej się nie poskarży, bo wielu z nich nie zna swoich praw. A co jeśli wybór ogranicza się do: Chicken or beef?, a odpowiedź brzmi: Meat!? Tu rozwiązanie zagadki też jest banalne – pacjent chce wołowinę! Dla Hindusów oraz Arabów drób to drób, a mięso to mięso czerwone. Co kraj to obyczaj...

Szczególnie wyróżnia się Hindusów z brytyjskim paszportem – to jakby zupełnie oddzielny segment pasażera. Nie bierze się to znikąd – to oni sami często chcą być inaczej traktowani. Anegdota głosi, że na rejsach do Londynu standardem jest Hindus pytający stewardessę o to, gdzie na pokładzie znajduje się toaleta dla osób z brytyjskim paszportem. I co tu odpowiedzieć!? Śmieszne? Doskonale podsumowali te wszystkie stereotypowe zachowania dwaj pracownicy Emirates Airline w piosence prezentowanej poniżej.

Swoją drogą, ciekawe jaki jest stereotypowy obraz Polaka w samolocie (i różne podkategorie – Polak na pokładzie Wizzaira lecący do Londynu albo Polak w drodze do Chicago na pokładzie LOTu). Pewnie można by się z tego nieźle pośmiać!

 

poniedziałek, 21 czerwca 2010

Informacja gorąca jak świeże bułeczki, ledwo sprzed dziewięciu godzin! Oto ciąg dalszy ekspansji Qatar Airways na globalnych rynkach. Phuket i Hanoi – z jednej strony, a z drugiej – Nicea, Bruksela, Budapeszt i Bukareszt. Trasy te będą otwierane w kilkutygodniowych odstępach między październikiem a styczniem. Pierwsza w kolejności jest tajska wyspa, na którą będzie można polecieć już od 11 października - to jedyne regularne połączenie do Phuket wykonywane przez przewoźnika spoza Dalekiego Wschodu, nie licząc linii czarterowych. Będzie się działo – przybywa pomysłów na spędzenie weekendów poza Doha!

Sześć nowych destynacji oficjalnie dziś ogłoszonych należy chyba uznać za spore zaskoczenie, bo są to rynki dość niszowe, które do tej pory były pomijane przez największych graczy światowego lotnictwa.

Jednocześnie, niestety, po raz kolejny rozwiane zostały nadzieje na uruchomienie bezpośrednich połączeń Qatar Airways do Warszawy. Czyżby lobbing zawiódł? Wychodzę z założenia, że pierwszy krok w Europie Wschodniej został poczyniony poprzez otwarcie połączeń do Rumunii i na Węgry, więc może teraz powinno już pójść łatwiej…

Airbus A340 w barwach Qatar Airways startuje z lotniska w Doha

środa, 02 czerwca 2010

Powrót z wakacji (o których notka już wkrótce). Niby zwykły lot z Kuala Lumpur, odbyłem ich już kilka w tym roku. Było jednak jakoś inaczej - dopiero w Doha okazało się dlaczego.

Klasa ekonomiczna na pokładzie Qatar Airways wcale już nie jest najlepsza na świecie! Tę nagrodę w tegorocznej edycji rankingu Skytrax zdobyły Malaysia Airlines.

Ale za to – uwaga – Qatar Airways zdobyły tytuł najlepszej klasy biznes na świecie. Opisywana przez mnie historia podobnych nagród sprzed roku ma oto swoją – całkiem logiczną – kontynuację. Wszelkie dane o ruchu lotniczym wskazują bowiem, że kryzys w tej branży się skończył. Oznacza to, że pasażerowie, których o luksusach podróży na pokładzie QR  przekonywała reklama z okiem (zielonym), powrócili do latania w przedniej części samolotów. Lepszej wiadomości dla tego interesu nie można sobie wyobrazić!

Wspomnę jeszcze, że tytuł najlepszej pierwszej klasy przypadł naszym wrogom zza  miedzy, czyli z Abu Zabi.

Po raz kolejny spełniają się marzenia lokalnych wizjonerów o globalnym prestiżu Katarskich Linii Lotniczych. W najważniejszej kategorii - najlepszej linii lotniczej świata, Qatar Airways wskoczyły z czwartego na trzecie miejsce.

Miejsce na podium światowego rankingu to już naprawdę coś!

I znowu – brawo dla załóg! Debeściaki jesteście!!!

Qatar Airways - best business class in the world 2010

 
1 , 2 , 3
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Doha by day

Doha by night